Strefa pacjenta

to miejsce jest przeznaczone właśnie dla Was

Znajdziecie tu wszystko, co niezbędne by przejść przez kolejne etapy wykonania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego. Dowiecie się, jak przygotować się do protezowania, jakie dokumenty należy zorganizować oraz gdzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu indywidualnie wykonywanego zaopatrzenia ortopedycznego.
Oprócz informacji, zamieściliśmy tu także formularze do pobrania oraz przydatne linki, które mogą ułatwić Wam proces realizacji zlecenia.
W tym dziale przedstawiamy również odpowiedzi na 4 najczęściej zadawane przez Was pytania podczas pierwszego kontaktu z PROTEKĄ.

ETAPY WYKONANIA INDYWIDUALNEGO ZAOPATRZENIA ORTOPEDYCZNEGO

– konsultacja przeprowadzona przez naszego protetyka lub ortotyka.
Wizyta konsultacyjna jest jednym, z najważniejszych etapów w procesie wykonywania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego. To właśnie podczas konsultacji poznajemy się z Tobą bliżej. Rozmawiamy na temat zaistniałego problemu, dyskutujemy o możliwościach jego rozwiązania. Proponujemy możliwości zastosowania indywidualnego zaopatrzenia, dostosowanego do Twoich potrzeb technicznych i materialnych. Tutaj otrzymasz szereg zaleceń, co do dalszego przygotowania do protezowania.

– podpisanie zlecenia na wykonanie zaopatrzenia.
Po przeprowadzeniu szczegółowej konsultacji oraz dokonaniu doboru odpowiednich części protezowych lub ortotycznych następuje podpisanie zlecenia na wykonanie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego. Na tym etapie wskazanym jest, posiadanie zlecenia NFZ na wyroby medyczne, wystawionego przez lekarza specjalistę (chirurg, ortopeda) oraz aktualnego Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności, co znacznie przyspieszy procedurę załatwiania formalności.

– pobranie miary gipsowej.

– przymiarka zaopatrzenia.

– odbiór wykonanego zaopatrzenia.
Czas realizacji indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim na realizację ma wpływ stopień zaawansowania leja protezowego; jest to niepowtarzalna część protezy, którą wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta (nie ma dwóch tych samych lejów protezowych; bezwzględnie nie używa się tych samych lejów protezowych u różnych pacjentów!).

Z zasady, odbiór protezy lub ortezy wykonanej w naszym Laboratorium następuje po około miesiącu od pobrania miary. Na ten termin znaczny wpływ ma również czas dostawy dobranych indywidualnie części protezowych oraz dostępność wolnych terminów.

– wizyty kontrolne (ich liczba jest uzależniona od indywidualnych potrzeb Pacjenta)

PRZYGOTOWANIE DO PROTEZOWANIA

– fizjoterapia pacjenta po amputacji kończyny.
Fizjoterapia pacjenta po amputacji kończyny, to nic innego jak ćwiczenia wspomagane odpowiednią terapią ułożeniową, bandażowaniem, hartowaniem i właściwą pielęgnacją powstałego po amputacji kończyny kikuta, a także nauka chodu w indywidualnym zaopatrzeniu ortopedycznym (proteza lub orteza). Na początku drogi to fizjoterapeuta dostosuje rodzaj i metody fizjoterapii do aktualnego stanu pacjenta, jego możliwości i rodzaju amputacji. Poinstruuje również, w jaki sposób, umiejętnie wykonać ją samodzielnie w domu.

– bandażowanie kikuta.
Zanim przejdziemy do zaprotezowania, bardzo ważnym elementem kuracji jest bandażowanie kikuta. Pomaga uzyskać odpowiedni kształt, pozbawić go obrzęku oraz zadbać o właściwe ukrwienie. O ile lekarz nie poinformuje Cię o jakichś przeciwwskazaniach, bandażowanie powinieneś rozpocząć zaraz po wyjściu ze szpitala. Bandażujemy kikut codziennie rano. Początkowo powinieneś nakładać bandaż na 2-3 godziny, trzy razy dziennie. Po kilku dniach, będziesz mógł pozostawić go na dłużej (ale nie więcej niż 12 godzin w ciągu dnia!). Pamiętaj, że nie powinno się bandażować kikuta na noc.
Do bandażowania używamy opaski (bandaża) elastycznej o szerokości dopasowanej do objętości kikuta. Istnieje kilka rodzajów, ale bez obaw – Konsultant Medyczny z pewnością pomoże Ci dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb. Bandażujemy według schematu. Zacznij na szczycie (na dole) kikuta z większą siłą ucisku. Przechodząc coraz wyżej, stopniowo zmniejszaj ucisk. Nie pozostawiaj wolnych przestrzeni i uważaj na rolowanie się bandaża.

Jeżeli poczujesz mrowienie, drętwienie lub zauważysz zasinienie – przerwij proces i skontaktuj się z lekarzem.
Zachęcamy do systematycznego mierzenia objętości kikuta. Takie pomiary pomogą protetykowi przewidzieć tempo dalszej redukcji objętości oraz czas trwania całego procesu. Dzięki temu, będzie w stanie dokładniej dobrać elementy potrzebne do wytworzenia protezy. Jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj pojawiają się nowe rozwiązania, które ułatwią Ci życie. Zamiast bandażowania, które może być dość kłopotliwe, możesz zastosować pończoszki kikutowe. Twój fizjoterapeuta lub technik ortopeda z pewnością pomoże Ci w doborze najodpowiedniejszego rodzaju i modelu.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie silikonowego lejka pooperacyjnego. Silikon to jeden z najbardziej biozgodnych materiałów stosowanych w medycynie. Dzięki temu, bez problemu, można stosować go nawet krótko po operacji. Doboru leja silikonowego dokonuje wykwalifikowany protetyk. Pamiętaj, że pielęgnacja kikuta jest ważna nawet wtedy, kiedy jego wymiary i kształt ustabilizują się na tyle, że będziesz mógł korzystać z protezy. Kontrola stanu tkanek oraz właściwa higiena powinny stać się Twoją absolutną rutyną. Szczególnie, w pierwszym okresie użytkowania protezy istnieje spore ryzyko nagłej zmiany wymiarów kończyn. Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółową instrukcję, jak należy w prawidłowy sposób bandażować kikut w przypadku amputacji uda i podudzia.
Poniżej znajdziesz grafikę schematu bandażowania kikuta na poziomie uda i podudzia.

» pobierz PDF z instruckją bandażowania kikuta

– ćwiczenia po amputacji,
Ćwiczenia są niezbędnym etapem Twojego powrotu do sprawności. Pomogą zbudować dobrą kondycję fizyczną, przygotują mięśnie kikuta do pracy z protezą, co bardzo Ci ułatwi korzystanie z niej. Jeśli chcesz szybko wrócić do pełnej sprawności, wykonuj wszystkie ćwiczenia starannie i regularnie. Od Ciebie, w dużej mierze, zależy to, kiedy staniesz się znów niezależny. Dobrym treningiem wzmacniającym mięśnie jest chodzenie o kulach. Staraj się codziennie pokonywać coraz dłuższe odcinki. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki zestaw ćwiczeń, które spokojnie możesz wykonywać w domu. Możesz je wykonywać nawet 2-3 razy dziennie – z pewnością pomoże Ci to osiągnąć dobre efekty. Pamiętaj jednak, że bardzo dużo zależy od Twojej ogólnej kondycji i możliwości, dlatego nie zrażaj się niepowodzeniami. Początki bywają trudne, ale systematycznością możesz osiągnąć bardzo wiele. Jeśli to możliwe, ćwicz z założonym bandażem lub lejem silikonowym kształtującym kikut.
Poniższe ćwiczenia to przykładowy zestaw. Twój opiekun medyczny pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Każde ćwiczenie wykonuj co najmniej 10 razy.

» pobierz PDF z ćwiczeniami w pozycji siedzącej

– hartowanie kikuta,
Hartowanie kikuta w procesie Twojego powrotu do formy jest nie mniej ważną czynnością jak jego kształtowanie. Istotnym jest, abyś aktywnie i starannie brał udział w tych czynnościach. Po wstępnym instruktażu z łatwością sobie z tym poradzisz.
Hartowanie ma na celu zmniejszenie wrażliwości skóry i tkanek kikuta na dotyk, tarcie i ucisk leja protezowego. Dzięki temu nie będziesz odczuwał dyskomfortu przy noszeniu protezy. Hartowanie polega na stopniowej zmianie bodźców i zwiększeniu siły ich stosowania. Aby osiągnąć pożądany efekty, powinieneś stosować naprzemiennie zimne i ciepłe prysznice, tarcie ręcznikiem, a następnie coraz bardziej szorstkimi tkaninami. Kolejny etap to opieranie kikuta o coraz twardsze podłoże, kończąc na nierównych twardych powierzchniach np. woreczku z grochem.
Pamiętaj, aby zachować ostrożność. Siła z jaką opierasz kikut o podłoże nie może powodować bólu i wpływać negatywnie na ranę pooperacyjną. Wszystkie te czynności mają doprowadzić do przywrócenia “czucia głębokiego”. Pomoże Ci to lepiej sterować protezą.

– kondycja psychiczna pacjenta.
Stres, smutek czy gniew to zupełnie normalne reakcje po tak silnym przeżyciu jak utrata kończyny. Są one naturalne, więc pozwól sobie na ich odczuwanie. Z czasem przyjdzie etap akceptacji i nadziei.
Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą po amputacji i nie zostałeś pozostawiony sam ze swoim problemem.
Każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje innej ilości czasu aby przystosować się do nowych warunków życia. Sam proces przebiega jednak, zazwyczaj, według następującego schematu:
• faza szoku – odrzucenie choroby, pojawia się mechanizm zaprzeczenia,
• faza oczekiwania poprawy stanu zdrowia,
• faza lamentu – przekonanie, że “wszystko stracone”,
• faza obronna prawidłowa – stawianie celów, realizacja nowych zadań, motywacja do działania pomimo inwalidztwa,
• faza akceptacji i przystosowania.
W zależności od Twojej kondycji psychicznej, wsparcia ze strony najbliższych oraz wielu innych czynników, niektóre etapy mogą przebiegać szybciej, inne wolniej. Niezależnie od swojego przebiegu, proces przystosowania się do życia z protezą kończy się fazą akceptacji i nadziei. W niektórych szpitalach pracują psychologowie lub specjalnie przeszkolone osoby, które mogą Ci pomóc uporać się z problemami natury psychicznej. Również my, chętnie służymy pomocą i wsparciem. Możemy także skontaktować Cię z osobami, które przechodziły przez to samo co Ty i najlepiej rozumieją Twoje rozterki.

NAUKA CHODU W PROTEZIE

Bezpieczny, prawidłowy i estetyczny chód oraz niezależność od osób trzecich to cele, do których z pewnością będziesz dążył po zaprotezowaniu.

Zanim przejdziemy do chodzenia, musisz nauczyć się kilku rzeczy. Jak posługiwać się protezą? Jak o nią dbać, żeby służyła Ci możliwie długo? I przede wszystkim, jak dbać o higienę kikuta? Zanim założysz protezę, kikut powinien być umyty i idealnie wysuszony. Skarpety, które na niego wkładasz, muszą być czyste, a proteza właściwie założona. Do ubierania protezy przystępuj leżąc, stojąc lub siedząc. Następnie przechodzimy do nauki chodzenia.

Etap 1:
Pionizacja przy barierkach.

Etap 2:
Balansowanie ciałem:
• ćwiczenia równoważne, przenoszenie ciężaru ciała z pięty na palce oraz na boki.

Etap 3:
Chodzenie przy barierkach – krok zaczynaj od nogi zdrowej:
• pilnuj postawy ciała, staraj się równo obciążać stopy,
• zwróć uwagę na długość kroków,
• stosuj chód naprzemienny, z czasem próbuj wykonywać obroty.

Etap 4:
Nauka chodu z balkonikiem, chodem naprzemiennym.

Etap 5:
Nauka chodu z kulami.

Etap 6:
Nauka chodu przez przeszkody:
• ćwiczenia w terenie
• sprawdź się na różnych podłożach, progach, wystających przeszkodach.

Stopniowo wydłużaj dystans oraz czas noszenia protezy. Z pewnością, cały proces nie będzie łatwy. Ważnym elementem jest nauka poprawnego upadania – pomoże Ci uniknąć obrażeń w trakcie ćwiczeń chodu. Bardzo istotna jest również nauka wstawania.

Kiedy poczujesz się pewnie i sprawnie, kolejnym dobrym ćwiczeniem jest poruszanie się środkami komunikacji miejskiej. Początkowo, rób to w towarzystwie drugiej osoby, a z czasem samodzielnie.

Nauka chodu, podobnie jak pozostałe etapy, u każdego przebiega trochę inaczej. Dużo zależy od poziomu amputacji, przygotowania kikuta do protezy oraz Twojego stanu fizycznego. Im bardziej będziesz się przykładał do wcześniejszych etapów, tym większa szansa, że szybko wrócisz do sprawności i staniesz się samodzielny.

JAKIE FORMALNOŚCI ZAŁATWIĆ, FORMA DOFINANSOWANIA DO PROTEZY?

– orzeczenie o niepełnosprawności
Orzecznictwo o niepełnosprawności służy osobom, które chcą uzyskać prawne potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej, umożliwiające korzystanie z przewidzianych dla nich świadczeń i przywilejów takich jak np. odliczenia podatkowe, zasiłki, ulgowe przejazdy, dofinansowania. Pozwala ukierunkować działania osoby niepełnosprawnej bądź jej opiekunów związane z prowadzoną terapią i rehabilitacją.
Orzeczenia wydawane są przez właściwe miejscowo Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Potrzebujesz szczegółowej informacji na ten temat? Zadzwoń : (32) 284-18-29

– dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
NFZ uruchomił system informatyczny, umożliwiający wystawianie i realizację zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w postaci elektronicznej. Obecnie, nie ma potrzeby potwierdzania otrzymanego zlecenia w oddziałach NFZ. Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawia lekarz specjalista (ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog).
Poniżej znajdziesz przykładowy wykaz KODÓW NFZ na indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne.
poznaj KODY NFZ 
Potrzebujesz szczegółowej informacji na ten temat? Zadzwoń : (32) 284-18-29

– dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)
Protezy kończyn spełniające kryteria I-go i II-go poziomu aktywności mogą być dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie to zawsze jest zależne od posiadania Zlecenia na Wyroby Medyczne w ramach NFZ. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie w jednostkach właściwych miejscowo (PCPR, MOPS, MOPR itp.).
To dofinansowanie jest również uzależnione od wysokości średniego, miesięcznego dochodu netto, liczonego na członka rodziny.
Potrzebujesz szczegółowej informacji na ten temat? Zadzwoń : (32) 284-18-29

– dofinansowanie w ramach programu AKTYWNY SAMORZĄD
Protezy kończyn spełniające kryteria III-go i IV-go poziomu aktywności, czyli takie, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne również mogą ubiegać się o dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To dofinansowanie nie jest zależne od posiadania Zlecenia na Wyroby Medyczne w ramach NFZ, natomiast od niedawna można je łączyć. Jego wysokość ustalana jest przez PFRON rokrocznie, przed oficjalnym rozpoczęciem naboru wniosków.
Wnioski przyjmowane są przede wszystkim drogą elektroniczną, przez specjalnie w tym celu skonstruowany portal SOW (System Obsługi Wsparcia).
To dofinansowanie nie jest uzależnione od wysokości średniego, miesięcznego dochodu netto.
Jednym z głównych kryteriów jest tutaj wiek pacjenta i jego aktywność zawodowa bądź chęć powrotu do szeroko rozumianej aktywności.
Potrzebujesz szczegółowej informacji na ten temat? Zadzwoń : (32) 284-18-29 lub 506-078-166

– inne formy dofinansowania
Fundacje
To bardzo popularny sposób ubiegania się o dofinansowanie. Jeżeli chcesz z niego skorzystać, przedstaw w wybranej fundacji kosztorys otrzymany na konsultacji w naszym Laboratorium wraz z prośbą o dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie rozpatrywane są indywidualnie, dlatego nie jest możliwe określenie średniej wysokości takiego dofinansowania.

Zakład pracy
Wielu z Was zwraca się z prośbą o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego do swojego obecnego lub byłego pracodawcy. W przypadku dużych zakładów pracy, zdarza się, że takie dofinansowanie może otrzymać ubiegający się o nie członek Twojej rodziny (np. żona, mąż, syn, córka).

Zbiórka 1,5%
Zbiórka ta jest bardzo popularną formą organizowania środków na późniejsze finansowanie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego. Każda osoba chora, potrzebująca wsparcia lub posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może zbierać 1,5%. Warunkiem jest utworzenie wiarygodnego subkonta w fundacji lub stowarzyszeniu, na konto którego w odpowiednim momencie roku podatkowego zostaną przekazane zebrane środki pieniężne.
To tylko niektóre, z przykładów innych form dofinansowania.
Potrzebujesz szczegółowej informacji na ten temat? Zadzwoń : (32) 284-18-29 lub 506-078-166

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Gdy dzwonicie lub piszecie do nas po raz pierwszy, często powtarzają się cztery pytania. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na każde z nich.

Jakie są ceny protez i ortez?
Ceny są uzależnione od doboru komponentów, z których powstają nasze protezy i ortezy. Każda z nich jest przygotowywana na indywidualne zamówienie, ponieważ najpierw trzeba ocenić, jakie rozwiązania będą dobre zarówno dla zdrowia, jak i dla komfortu pacjenta. Cena produktu jest określana po osobistej, bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą, który bierze pod uwagę zarówno zalecenia lekarza prowadzącego, jak i indywidualne potrzeby każdej osoby.

Jak długo trzeba czekać na protezę/ortezę?
Aby odpowiednio przygotować każdy produkt, potrzebujemy od tygodnia do maksymalnie miesiąca.

Orteza/proteza to duży wydatek. Czy jest możliwość dofinansowania takiego zakupu?
Oczywiście. Niewiele osób mogłoby sobie pozwolić na samodzielny zakup aparatu ortopedycznego. Przy płatnościach akceptujemy udział NFZ, PCPR, PFRON, MOPS i fundacji, a także refundacje ubezpieczalni, zakładów pracy i innych instytucji. W zakładce www.proteka.pl/strefapacjenta znajdziecie informacje na temat każdej z wymienionych możliwości i linki, które pozwolą Wam dowiedzieć się więcej o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać środki finansowe. Pomagamy również w załatwianiu formalności. Ściśle współpracujemy z kancelarią adwokacką, która doradza naszym pacjentom w kwestiach związanych z pozyskiwaniem dofinansowania na taki zakup.

Czy dojeżdżacie do Klientów?
Wykonywanie protezy/ortezy w poszczególnych fazach jej realizacji bez obecności Pacjenta jest bardzo problematyczne. Nasze produkty są przygotowywane od postaw, a transport poszczególnych komponentów może je uszkodzić. Z tego względu konsultacje odbywają się zawsze w naszej siedzibie, która jest do tego odpowiednio przystosowana. Daje to pewność, że produkt będzie wykonany z największą starannością.

 
 

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929