To miejsce jest przeznaczone właśnie dla Was. Znajdziecie tu wszystko, co niezbędne, bo przejść przez kolejne etapy wykonania zaopatrzenia medycznego. Dowiecie się przede wszystkim o sposobach uzyskania dofinansowania do zakupu.

Oprócz samych informacji zamieściliśmy tu także formularze do pobrania oraz linki, które Was odpowiednio przekierują i tym samym ułatwią proces realizacji zlecenia.

W tym dziale przedstawiamy ponadto odpowiedzi na 4 najczęściej zadawane przez Was pytania podczas pierwszego kontaktu z PROTEKĄ.

Wybierz interesujący Cię temat:

 1. Wasze 4 najczęstsze pytania o protezy i ortezy
 2. Etapy wykonania zaopatrzenia
 3. Przygotowanie do protezowania
 4. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? NFZ
 5. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? PFRON (MOPS, PCPR)
 6. Dofinansowanie do zaopatrzenia? Fundacja
 7. Dofinansowanie do zaopatrzenia? zakład pracy
 8. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? PFRON i program AKTYWNY SAMORZĄD
 9. Przydatne informacje
 • 1. Wasze 4 najczęstsze pytania o protezy i ortezy

  Gdy dzwonicie lub piszecie do nas po raz pierwszy, często powtarzają się cztery pytania. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na każde z nich.

  Jakie są ceny protez i ortez?

  Ceny są uzależnione od doboru komponentów, z których powstają nasze protezy i ortezy. Każda z nich jest przygotowywana na indywidualne zamówienie, ponieważ najpierw trzeba ocenić, jakie rozwiązania będą dobre zarówno dla zdrowia, jak i dla komfortu pacjenta. Cena produktu jest określana po osobistej, bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą, który bierze pod uwagę zarówno zalecenia lekarza prowadzącego, jak i indywidualne potrzeby każdej osoby.

  Jak długo trzeba czekać na protezę/ortezę?

  Aby odpowiednio przygotować każdy produkt, potrzebujemy od tygodnia do maksymalnie miesiąca.

  Orteza/proteza to duży wydatek. Czy jest możliwość dofinansowania takiego zakupu?

  Oczywiście. Niewiele osób mogłoby sobie pozwolić na samodzielny zakup aparatu ortopedycznego. Przy płatnościach akceptujemy udział NFZ, PCPR, PFRON, MOPS i fundacji, a także refundacje ubezpieczalni, zakładów pracy i innych instytucji. W zakładce www.proteka.pl/strefapacjenta znajdziecie informacje na temat każdej z wymienionych możliwości i linki, które pozwolą Wam dowiedzieć się więcej o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać środki finansowe. Pomagamy również w załatwianiu formalności.  Ściśle współpracujemy z kancelarią adwokacką, która doradza naszym pacjentom w kwestiach związanych z pozyskiwaniem dofinansowania na taki zakup.

  Czy dojeżdżacie do Klientów?

  Wykonywanie protezy/ortezy w poszczególnych fazach jej realizacji bez obecności Pacjenta jest bardzo problematyczne. Nasze produkty są przygotowywane od postaw, a transport poszczególnych komponentów może je uszkodzić. Z tego względu konsultacje odbywają się zawsze w naszej siedzibie, która jest do tego odpowiednio przystosowana. Daje to pewność, że produkt będzie wykonany z największą starannością.

  W przypadku pierwszej konsultacji, na której ocenia się stan pacjenta, analizuje zalecenia lekarza prowadzącego i rozmawia o możliwych rozwiązaniach, możliwy jest nasz dojazd. Jednak taka domowa wizyta ma miejsce tylko wtedy, gdy stan pacjenta nie pozwala na poruszanie się bez wyraźnej konieczności.

 • 2. Etapy wykonania zaopatrzenia

  Etapy wykonania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego:

  • konsultacja przeprowadzona przez naszego protetyka lub ortotyka,
  • podpisanie zlecenia na wykonanie zaopatrzenia,
  • pobranie miary gipsowej,
  • przymiarka zaopatrzenia,
  • odbiór wykonanego zaopatrzenia,
  • wizyty kontrolne (ich liczba jest uzależniona od indywidualnych potrzeb Pacjenta).

  Przeprowadzamy DARMOWE KONSULTACJE!

 • 3. Przygotowanie do protezowania

  To jeden z najważniejszych etapów procesu protezowania. Przygotowanie do protezowania polega na poddaniu Pacjenta specjalnym ćwiczeniom fizycznym oraz kształtowaniu kikuta. Ćwiczenia mają odpowiednio przygotować te partie ciała, które odegrają najważniejszą rolę w późniejszych etapach – w procesie wykonania protezy i późniejszego korzystania z niej.

  Schematy ćwiczeń oraz bandażowania znajdziesz w Poradniku dla pacjentów, klikając poniżej (plik PDF, 2,71MB)

 • 4. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? NFZ

  NFZU lekarza specjalisty, który się Tobą opiekuje, pobierz zlecenie na wykonanie zaopatrzenia ortopedycznego. Lekarz na zleceniu zamieści specjalny kod, który określa rodzaj zalecanego zaopatrzenia ortopedycznego oraz limit cenowy, czyli maksymalną kwotę dofinansowania NFZ. Aby zlecenie było w pełni ważne, musisz je potwierdzić w odpowiedniej delegaturze NFZ. Tak przygotowany i potwierdzony dokument przekazujesz nam i przechodzimy do kolejnego etapu wykonania zaopatrzenia. SPRAWDŹ

  Wzór zlecenia NFZ znajdziesz poniżej, klikając w miniaturkę (plik PDF, 432KB)

 • 5. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? PFRON (MOPS, PCPR)

  Posiadając zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne z NFZ, pacjent ma prawo ubiegania się o refundację ze środków PFRON. Dofinansowanie to jest obliczane procentowo a za podstawę bierze się kwotę przyznaną przez NFZ.

  Np. posiadając zlecenie z NFZ na protezę modularną podudzia na kwotę 1500 zł, wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynieść może maksymalnie 150% tej kwoty czyli 2250 zł.

  Posiadając zlecenie z NFZ na aparat tulejkowy na kwotę 500 zł, wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynieść może maksymalnie 150% tej kwoty czyli 750 zł.

  O szczegóły dotyczące ubiegania się o dofinansowanie oraz kryteria jakie należy spełnić proszę pytać w najbliższym oddziale Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub PFRON.

  Na wizycie w naszym laboratorium przygotowujemy komplet dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania.

  Wykaz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w Województwie śląskim znajdziesz klikając poniższy link:
  http://www.pcpr.info/znajdzswojpcpr

 • 6. Dofinansowanie do zaopatrzenia? Fundacja

  To bardzo popularny sposób ubiegania się o dofinansowanie. Jeżeli chcesz z niego skorzystać, na konsultacji z naszym protetykiem lub ortotykiem otrzymasz kosztorys, który wraz z prośbą o dofinansowanie należy przedstawić w wybranej fundacji. Wnioski o dofinansowanie rozpatrywane są indywidualnie, dlatego nie jest możliwe określenie średniej wysokości takiego dofinansowania.

  Poniżej znajdziesz linki do niektórych z fundacji, które mogą Ci pomóc:

  http://pozahoryzonty.org/
  http://dzieciom.pl/
  http://fundacjatvn.onet.pl/
  http://www.fundacjajlc.pl/
  http://www.fundacjapolsat.pl/
  http://www.fundacja-sloneczko.pl/
  http://www.mammarzenie.org/
  http://www.pomozity.org/
  http://www.drclown.pl/
  http://mam-serce.org/
  http://www.potrafiepomoc.org.pl/
  http://www.orlendarserca.pl/PL/
  http://www.fundacjafaktu.pl/
  https://fundacjaiskierka.pl/
  http://fundacjazielonylisc.org/
  http://fundacjazlotowianka.pl/

 • 7. Dofinansowanie do zaopatrzenia? zakład pracy

  Wielu z Was z efektem zwraca się z prośbą o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego do swojego obecnego lub byłego pracodawcy. Zdarza się, że takie dofinansowanie może otrzymać ubiegający się o nie członek Twojej rodziny (np. żona, mąż, syn, córka), który wystąpi z prośbą o pomoc dla Ciebie w swoim imieniu.

 • 8. Dofinansowanie do zaopatrzenia ? PFRON i program AKTYWNY SAMORZĄD

  Jeśli chcesz poznać szczegóły tego programu, lub potrzebujesz pomocy w wypełnieniu stosownych dokumentów i wniosków, służymy swoją pomocą. SPRAWDŹ

  Dzwoń (32) 284-18-29 lub 506 078-166 lub pisz info@proteka.pl

 • 9. Przydatne informacje

  Zainteresowanych dostosowaniem samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych zachęcamy do odwiedzenia strony: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3555